Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze). Kolektory można podzielić na: płaskie: cieczowe, gazowe, dwufazowe, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe (nazywane te

Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

Czym jest kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny ? urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory można podzielić na:

płaskie:
cieczowe,
gazowe,
dwufazowe,
płaskie próżniowe,
próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
skupiające (prawie zawsze cieczowe),
specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny


Czym jest zjawisko fotoelektryczne?

Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.

W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.

Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.

Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskularno-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskularne). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który w 1905 roku wykorzystał do tego hipotezę kwantów wysuniętą przez Maxa Plancka w 1900 roku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny


Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne ? podobieństwa

Panele fotowoltaiczne to druga, po kolektorach słonecznych, najczęściej wykorzystywana w domach rodzinnych instalacja związana z odnawialnymi źródłami energii. Chociaż ma ona o wiele bardziej skomplikowaną postać niż kolektory, to jednak wygląd zewnętrzny jest analogiczny do tego drugiego rozwiązania. Każde z nich najczęściej jest montowane na dachu i każde wykorzystuje energię pochodzącą z otaczającego nas świata. Dzięki montażowi obu tych instalacji właściciel może znacząco obniżyć comiesięczne rachunki. Co więcej, wykorzystując obie instalacje w naszym domu możemy produkować w pełni bezpieczny i ekologiczny prąd na własny użytek, a więc jesteśmy całkowicie uniezależnieni od dostawcy prądu.



© 2019 http://nowaprawica.bydgoszcz.pl/