Medycyna alternatywna w walce z drobnoustrojami

najpopularniejszymi z nich są bakterie i wirusy. Nie wszystkie szkodliwe jakby się mogło zdawać, ale czym one są? Bakterie są organizmami bezjądrowymi, które żyją w prawie każdych warunkach na kuli ziemskiej, między innymi w n

Medycyna alternatywna w walce z drobnoustrojami

Czym się charakteryzują drobnoustroje?

Przeciętna osoba, rzadko kiedy zastanawia się co żyje wewnątrz niej - mimo iż czasem powinna. Nasz organizm jest domem dla tysięcy drobnoustrojów, najpopularniejszymi z nich są bakterie i wirusy. Nie wszystkie szkodliwe jakby się mogło zdawać, ale czym one są?

Bakterie są organizmami bezjądrowymi, które żyją w prawie każdych warunkach na kuli ziemskiej, między innymi w naszych ciałach. To "pomieszkiwanie" może mieć charakter korzystny, obojętny bądź szkodliwy dla zamieszkanego organizmu.

Wirusy z kolei, nie mają komórkowej budowy, ale jednak żyją - tyle że do rozmnażania potrzebują żywiciela. W tym wypadku, naszego ciała, na którym z przymusu natury, żerują. Nie jest to miła perspektywa, na szczęście wirusy nie są też aż tak wszędobylskie jak bakterie.

Podsumowując, obydwu raczej należy się wystrzegać, ale bakterie mogą być czasem dla nas dobre.


Czym są wirusy?

O wirusach, dzięki pomocy Wikipedii:

Wirusy (łac. virus ? trucizna, jad) ? skomplikowane cząsteczki organiczne, niemające struktury komórkowej, zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Zawierają materiał genetyczny w postaci RNA (wirusy RNA) lub DNA, wykazują jednak zarówno cechy komórkowych organizmów żywych, jak i materii nieożywionej.

Według definicji Andrégo Lwoffa, wirus to ?zakaźny, potencjalnie patogenny nukleoproteid, istniejący tylko pod postacią jednego kwasu nukleinowego, który reprodukuje materiał genetyczny. Jest niezdolny do podziałów poza komórką i zazwyczaj nie posiada enzymów (a zatem nie wykazuje metabolizmu)?.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirusy


Podstawowe właściwości wirusów

Wirusy mają małe rozmiary. Zdecydowana większość przedostaje się przez filtry mikrobiologiczne, zatrzymujące bakterie (są od nich mniejsze). Jednymi z największych znanych wirusów są Pandorawirusy mające 1 × 0,5 mikrometrów, które są większe nie tylko od wielu bakterii, ale także od niektórych pasożytniczych komórek eukariotycznych. Większy od nich jest odkryty w wiecznej zmarzlinie Pithovirus sibericum osiągający 1,5 ?m długości.

Wirusy nie są zdolne do samodzielnego rozmnażania się. W celu powielania własnych genów prowadzą proces namnażania, wykorzystując aparat kopiujący zawarty w żywych komórkach. Mogą zakażać wszystkie typy organizmów, od zwierząt i roślin po bakterie i archeony.

Dany gatunek wirusa zawiera tylko jeden rodzaj kwasu nukleinowego (DNA albo RNA), chociaż w trakcie rozwoju wewnątrz komórki dochodzi zwykle do syntezy drugiego rodzaju kwasu.

Ze względu na pasożytnictwo komórkowe, wirusy posiadają na swojej powierzchni białka, które pozwalają zaatakować odpowiednie komórki.

Wirusy nie posiadają rybosomów. Poza komórką nie wykazują żadnego metabolizmu, nie są zdolne do wzrostu ani rozmnażania się.

Można je krystalizować.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirusy



© 2019 http://nowaprawica.bydgoszcz.pl/