Nauka o geodezji. Krótki wpis

ieniędzy mogą zarabiać. Oczywiście zarobki geodetów bywają bardzo różne, jednak można stwierdzić, że zleceń geodezyjnych raczej nigdy nie zabraknie. Mogą to być zarówno bardzo duże, jak i niewielkie zlecenia, jednak wszystkie te z

Nauka o geodezji. Krótki wpis

Zlecenia przyjmowane przez geodetę

Geodeci pracują zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z innymi geodetami. Dzięki temu geodeci nie mogą narzekać na brak zajęć, ale cieszą się tym, ile pieniędzy mogą zarabiać. Oczywiście zarobki geodetów bywają bardzo różne, jednak można stwierdzić, że zleceń geodezyjnych raczej nigdy nie zabraknie. Mogą to być zarówno bardzo duże, jak i niewielkie zlecenia, jednak wszystkie te zlecenia pozwalają geodetom na poszerzanie zakresu ich działalności i kompetencji.

Jednak geodeci zawsze zastrzegają sobie prawo do przyjmowania jedynie dobrze przygotowanych zleceń, których wykonanie rzeczywiście ma szansę powodzenia i poszerzenia przez geodetów ich wiedzy teoretycznej czy praktycznej. Takie zlecenia na wykonywanie prac geodezyjnych pochodzą zarówno od firm państwowych, jak i od osób prywatnych.


Praktyki geodezyjne

Różnego rodzaju praktyki geodezyjne mogą być wykonywane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe i uprawnienia. Takie uprawnienia każdy geodeta zdobywa na podstawie posiadanego przez niego wykształcenia i przygotowania bardziej praktycznego. Dzięki posiadaniu takiego przygotowania geodeta będzie dobrze czuł się podczas wykonywania wszystkich prac geodezyjnych.

Jest to bardzo ważne, ponieważ geodeta posiada szerokie kompetencje i pracuje on nie tylko przy budowie czy rozbudowie nowych domów, ale też przy oddawaniu do użytku nowych dróg, po których będzie jeździło bardzo wielu kierowców. Wszystkie zadania geodetów są więc bardzo poważne i odpowiedzialne. Ze względu na to również sami geodeci dbają o swoje wykształcenie.


Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów). Obecnie coraz popularniejsze są tachimetry elektroniczne bezlustrowe, które umożliwiają pomiar odległości bez użycia pryzmatu dalmierczego. Fala lub impuls ulega odbiciu od mierzonego przedmiotu (lub folii odblaskowej), dzięki czemu otrzymujemy odległość do punktów niedostępnych (maksymalnie 200?300 metrów). Taka technika pomiarowa jest ostatnio często wykorzystywana np. w pomiarach zabytkowych wnętrz budynków przy użyciu geodezyjnych skanerów 3D.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr



© 2019 http://nowaprawica.bydgoszcz.pl/