Co to jest hydraulika siłowa?
Hydraulika siłowa działa na zasadzie przekazywania siły za pomocą płynu (oleju) pompowanego pod dużym ciśnieniem.
Każdy system hydrauliki siłowej składa się z kilku niezbędnych elementów - pompy hydraulicznej dającej napęd i wytwarzającej ciśniecie. Przewodów ciśnieniowych doprowadzających olej pod ciśnieniem do siłowników oraz samych siłowników będących rodzajem silnika hydraulicznego.
To właśnie siłowniki odpowiadają za wykonanie głównej pracy.
Jakich usług możemy spodziewać się po fachowcach w zakresie mechaniki hydraulicznej?
Zazwyczaj hydraulika siłowa dotyczy wytwarzania, ale i naprawiania urządzeń takich, jak pompy hydrauliczne czy silniki hydrauliczne. Bardziej wtajemniczeni wiedzą jednak, jak bogate jest to pojęcie. Naprawy związane z hydrauliką siłową obejmują również na przykład serwisowania zepsutych rozdzielaczy, zaworów czy zasilaczy hydraulicznych. Wiele tego typu rozwiązań jest stosowanych w codziennym życiu. Bardzo powszechnie można także spotkać się z tym, że hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych są ze sobą niezwykle blisko związane, a popularność tego typu maszyn jest naprawdę olbrzymia. Instalacje hydrauliczne związane są z wieloma rodzajami maszyn, nie tylko tych budowlanych, ale i na przykład tych stosowanych w rolnictwie.
Prawo Pascala
Ruch cieczy jak też i jej przemieszczanie się pod wpływem ciśnienia były wykorzystywane przez człowieka do wykonywania wielu prac zanim jeszcze Blaise Pascal i Daniel Bernoulli sformułowali prawa na których opiera się współczesna technika hydrauliczna. Pascal odkrył m.in., iż ciśnienie wewnątrz cieczy (płynu) będącej w równowadze, wywołane działaniem sił zewnętrznych (ciśnieniowych) ma wartość jednakową we wszystkich punktach cieczy (płynu). W prasie hydraulicznej prawo Pascala jest wykorzystywane do uzyskania zwiększonego parcia, przyłożenie siły do małego tłoka (pompy, znajdującego się w małym cylindrze) przekazuje nacisk poprzez rurę do dużego cylindra, gdzie ciśnienie napiera na wszystkie strony, łącznie z dużym tłokiem (tzw. tłokiem roboczym), który zwielokrotnia przyłożoną siłę (zwielokrotnienie siły równe jest stosunkowi powierzchni tłoka dużego - tzw. tłoka roboczego do powierzchni małego tłoka - pompy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika