Materiały na odzież termoaktywną
Odzież termoaktywna dla sportowców ma swoje zastosowania, ale tez nie każdy za nią przepada. Trzeba przyznać, że odczucia podczas noszenia takiej odzieży są unikatowe i nie każdy lubi je mieć na sobie.
Taka odzież jest wykonywana z szeregu różnych materiałów, jedne zestawy są wykonane z materiałów produkowanych przez człowieka, inne natomiast wykonuje się z naturalnych włókien. Jednym z bardziej popularnych materiałów naturalnych jest włókno z wełny ów. Ma bardzo dobre właściwości odprowadzania wilgoci oraz trzymania temperatury. Świetnie więc się nadaje do uprawiania sportów zimowych,
Zastosowanie termoaktywnej bielizny wg. Wikipedii
Bielizna ta jest zwykle stosowana jako najbliższa ciału warstwa ubraniowa w połączeniu z bluzami wykonanymi z dzianin ociepleniowych typu polartec, zapewniających odpowiednią izolację cieplną od otoczenia oraz kurtkami wykonanymi z membran półprzepuszczalnych w rodzaju Gore-Texu, zapewniającymi z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Zdarza się, że po cięższym treningu sportowym bielizna termoaktywna pozostaje sucha, a jednocześnie pozostałe dwie warstwy robią się wilgotne od nie do końca usuniętego potu.
Bielizna termoaktywna jest stosowana w sportach ekstremalnych, turystyce, łowiectwie, jeździectwie, w oddziałach specjalnych wojska, policji i straży pożarnej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielizna_termoaktywna
Wikipedia i kwestia termoaktywnej odzieży
Bielizna termoaktywna odprowadza efektywnie wilgoć z powierzchni skóry dzięki trzem jej cechom:
ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną (jest na zewnątrz lekko "włochata")
jest elastyczna, dzięki czemu dobrze przywiera do powierzchni skóry
jest "ażurowa", dzięki czemu wchłania wilgoć w wolniejszym tempie niż jest ona odparowywana z jej powierzchni.
Siłą napędową odparowywania z jej powierzchni wilgoci jest różnica temperatury ciała ludzkiego i otoczenia, skąd wywodzi się jej nazwa.
Dzięki temu, że bielizna ta szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje, sama pozostaje sucha i zarazem zapewnia suchość samej skóry, dzięki czemu przy skórze utrzymywana jest cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje łącznie wrażenie komfortu cieplnego
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielizna_termoaktywna